Abon Touch Panel A-13104-0110 AB-1310401101118122001
- Model
- A-13104-0110 AB-1310401101118122001
Item specifics
- Warranty
- 365 Days
- Shipping
- 2-4 workdays
- Brand
- Abon Touch Screen
- Touch screen panel type
- Resistance touch panel
- Display Size
- 10.4 inch
- Supply Parts
- Abon Touchscreen Panel
- Part Number
Review
Description
A-13104-0110 AB-1310401101118122001 Abon Touch Membrane HMI Replacement
AbonTouch A-13104-0110 AB-1310401101118122001 resistive touch panels are one of the most popular technologies and is relatively low cost. At Display technology we offer both 4 and 5 wire resistive touch screen technologies, and stock sizes from 5.7" to 24". With A-13104-0110 AB-1310401101118122001 Abon touch screens you will experience superior performance in sensitivity, accuracy and reliable operation. AbonTouch A-13104-0110 AB-1310401101118122001 resistive touch screens consist of a flexible front surface and separated by an air gap. Each A-13104-0110 AB-1310401101118122001 Touch screen panel glass layer has an ITO coating and when the two layers are pressed together the controller determines the X-Y coordinate where the two layers touch.
Specifications:
| Activation Force: | ≦80g(Stylus=R8) |
| Connection Tail: | FFC or FPC (Optional) |
| Life Time: | 10~35 million touches |
| Operation Temperature: | -30℃~+70℃ |
| Product Line: | Abon Touch Panel |
| Storage Temperature: | -40℃~+80℃ |
| Touch Size: | 10.4 inch |
| Top Layer: | Polyester film |
| Transmittance: | ≥ 80 ± 5%, light transmission |